русский 050-881-7217

מה עושה רואה חשבון?

כוחו של כל עסק, קטן וגדול כאחד, נשען על מספר מקורות ובראשם: ההון האנושי, יכולתו של העסק לשווק את מרכולתו / שירותיו והאופן שבו הוא מנהל את ענייניו החשבונאיים.

כוחו של כל עסק, קטן וגדול כאחד, נשען על מספר מקורות ובראשם: ההון האנושי, יכולתו של העסק לשווק את מרכולתו / שירותיו והאופן שבו הוא מנהל את ענייניו החשבונאיים.

כפועל יוצא מכך, תפקידם של רואי החשבון הינו חיוני לתפקודם התקין של עסקים דוגמת כאלו המבוססים על אדם אחד (מה שנקרא בסלנג: One Man Show) וכאלו המבוססים על עשרות, מאות ואף אלפי עובדים עם חברות ענק ותאגידים.


את מכלול פעולותיו ושירותיו שמעניק רואה החשבון, לרבות ייעוץ והתנהלות שוטפת אל מול רשויות המס, בחינת היבטי המס, ביצוע ביקורות והפקת דו"חות כספיים, כמו גם פעולות תקופתיות לרבות הכנת הדו"חות השנתיים; אנו נוטים לתאר כמעין 'שמירת סף' – זהו משרד רואי החשבון שמבטיח את פעילותו הכלכלית התקינה של לקוחותיו, פעילות העומדת בפני האמור בחוק, פעילות המאפשרת לו לצמוח, לשגשג ולהגיע אל עבר יעדים חדשים.


האם אני יכול/ה לנהל את ענייניי החשבונאיים לבד?


ישנם בעלי ובעלות עסקים המנהלים את נושאיהם החשבונאיים והפיננסיים בכוחות עצמם.


האם מדובר בטעות חמורה? או שמא אפשרות סבירה לחלוטין? אנו מאמינים שהתשובה לכך טמונה באמצע. אין צודק ולא צודק, יש מה שנכון עבורכם.


פגשנו בבעלי ובעלות עסקים שמצאו עצמם 'טובעים' אל מול הניירת, מפספסים חשבוניות, מתנהלים באופן שגוי אל מול רשויות המס (ובכך משלמים יותר מדי, או לחילופין פחות מדי ולאחר מכן נדרשים להשלים). וגם פגשנו בבעלי ובעלות עסקים שניהלו את עניינם הפיננסיים באופן מופתי.


עם זאת, לא ניתן להתעלם מן העובדה שבעת שבעל עסק נדרש לריבוי תפקידים, הרי שהדבר יעיב את יכולתו להתמקד בפיתוח העסק, במתן שירות ובניהול כולל שוטף.


עצתנו הכללית היא תמיד להיעזר ברואה חשבון. איש מקצוע אמין אליו תוכלו להאציל את הסמכות לפקח על התנהלותכם הפיננסית, ולצעוד יחד אתכם אל עבר יעדים חדשים.


מהם תחומי אחריותו של משרד רואי החשבון?


לרואה החשבון כמו גם לצוות העובדים שתחתיו, הידע, הניסיון וההשכלה הנדרשים עבור היבטי מיסוי, חשבונאות, מימון וביקורת.


תחומי האחריות משתנים בהתאם לצרכי בית העסק וכן בכפוף לגודלו.


בין פעילויותיו השוטפות של רואה החשבון ניתן למנות:


דיווחים ותקשורת מול רשויות המס


במקום שתצטרכו להתנהל באופן חודשי או דו-חודשי אל מול רשויות המס, משרד רואי החשבון יבצע את התשלומים עבורכם, ויבטיח את התנהלותכם התקינה העומדת בכפוף לתחיקות מדינת ישראל.


תכנון מס


לצד דיווחי המס, הרי שמתפקידו של משרד רואי החשבון לבחון אם אכן בית העסק משלם את גובה המס הנדרש.


תכנון מס לקוי עלול להוביל להוצאות מיותרות; ייתכן מאוד וגובה ההוצאות של בית העסק יאפשרו להפחית את גובה המס. לעתים אף בעלי עסקים אינם מודעים לכך שחלק מן ההוצאות מוכרות על-ידי מס הכנסה, ושניתן לדווחן.


מן העבר השני, הרי שייתכן ובית עסק ישלם מס שאיננו משקף את הכנסתו, וכך יידרש להשלים את החס.


תכנון קפדני וייזום שיחות חתך לבחינת גובה תשלומי המס, הוא חלק אינטגרלי מתפקידו של רואה החשבון.
הנהלת חשבונות


לא ניתן לנתק את שירותי הנה"ח מתוך משרד רואי החשבון. כל משרד רו"ח מתפעל מטעמו מחלקת הנהלת חשבונות המספקת שירותים שוטפים להפקת חשבוניות מס וקבלות, ושיקוף התנהלותו הפיננסית השוטפת של בית העסק בכפוף לנדרש בחוק.


דו"חות תקופתיים


אחת לשנה, עצמאיים וחברות נדרשים להגשתו של דו"ח שנתי, כאשר החוק בישראל מורה על הגשת המסמכים עד לתאריך ה-30.4 של השנה העוקבת לשנת המס.


מתפקידו של משרד רואי החשבון לתזכר את בית העסק בנושא זה, וכן להכין את הדו"ח השנתי תוך שהוא מבקש מן הלקוח את כל המסמכים הנדרשים.


לצד זאת, בתי עסק בשנתם הראשונה, נדרשים להגשת הצהרת הון, ועל-פי רוב, מגישים הצהרה נוספת אחת לכ-7 שנים.


הכנתם של הדו"חות באופן מדויק וקפדני היא קריטית, שכן מדובר במסמכים המאפשרים לרשויות המס לנתר ולפקח את התנהלותו הפיננסית של בית העסק.


תחומי אחריות נוספים עבור חברות בע"מ


בכפוף לאמור בחוק, חברה בע"מ הינה ישות משפטית נפרדת מבעליה, ועל-פ הוראת ניהול ספרים, הרי שהיא מחויבת במינויו של רו"ח חיצוני.


רואה החשבון החיצוני יערוך ביקורת על הנהלת חשבונותיה של החברה, יחתום על דו"חות כספיים ומאזנים, יספק את חוות דעתו על סטטוס החברה ועוד.


ייעוץ עסקי פיננסי


את תחום אחריות זה השארנו לסוף, זאת לאור העובדה שלא כל משרד רואי חשבון מספק שירות מסוג זה.


חלק ממשרדי ראיית החשבון, לרבות משרדנו – Ea&Co.Cpa פירמת רואי חשבון מספקים ייעוץ מקצועי המלווה את לקוחותינו צעד אחר צעד אל עבר הגשמת יעדיהם.


התייעצו איתנו


תהיתם מה עושה רואה חשבון ועתה אתם שוקלים לשכור את שירותיו של משרד רו"ח למען בית העסק שלכם?
בכל שאלה והתייעצות אנו במשרדנו נשמח לעמוד לשירותכם.


לשיחת ייעוץ טלפונית, התקשרו אלינו או השאירו פניה ואנו נשוב אליכם.
 

שתפו ב
1