русский 050-881-7217

מה חשוב לדעת על מעבר מעוסק מורשה לחברה?

קודם כל משרדנו מברך אתכם על עצם שיקולכם אם לעבור לחברה בע״מ.מדובר בצעד חשוב המשקף לא רק תכנוני מס אשר עשויים להיות לכם לעזר ולהפחית את ההוצאות, כי אם את צמיחתו של בית העסק. זוהי נקודת ציון מרגשת ומשמעותית.

קודם כל משרדנו מברך אתכם על עצם שיקולכם אם לעבור לחברה בע״מ.מדובר בצעד חשוב המשקף לא רק תכנוני מס אשר עשויים להיות לכם לעזר ולהפחית את ההוצאות, כי אם את צמיחתו של בית העסק. זוהי נקודת ציון מרגשת ומשמעותית.

היבטים מרכזיים

 

במעבר מעוסק מורשה לחברה בע"מ חשוב לבדוק 3 היבטים והם:

  • תדמיתית – האם כדאי לנו לבצע את המעבר לחברה בע"מ מתוקף מעמד תדמיתי? זאת כיוון שתדמיתית חברה בע"מ עושה רושם חיובי רב יותר על לקוחות פוטנציאליים, על ספקים וכן מול גופים פיננסיים חשובים כגון הבנקים.
  • סיכונים – היבט נוסף הוא עצם ההפרדה שבין בעלי מניות העסק לבין הישות של העסק עצמו. כך למשל, במידה ותוגש נגד החברה בע"מ תביעה מסוימת, הרי שההשפעה הישירה על בעל העסק עצמו תהא פחותה. זהו שיקול שבפעילויות עסקיות מסוימות, בהחלט יכול לעמוד לנגד עיניהם של הבעלים.
  • כלכלה ומיסוי – מיסוי הוא אחד מן ההיבטים המרכזיים העומדים לנגד עיניהם של בעלי עסק המוגדרים כעוסקים מורשים.

נעמיק לרגע מעט יותר בהיבט המיסוי:

אם בעל עסק מרוויח (כלומר מכניס לכיסו) עד 36 אלף ₪, הרי שכדאי לערוך את המעבר לחברה בע"מ. נחדד ונאמר כי קביעה זו נכונה גם אם בעל העסק מרוויח אף יותר, ובכל זאת מושך לכיסו רווח העומד על עד 36 אלף ש"ח.

לעומת זאת, במידה ובעל העסק מושך למעלה מ-36 אלף ₪, הרי שאין הבדל משמעותי מבחינת מיסוי, ושיקול זה איננו צריך לעמוד לנגד עיניו.

 

 

החלטנו לעבור לחברה בע"מ – מה עושים?

 

שלב ההקמה

 

לאחר שההחלטה התקבלה, עלינו להתחיל בהקמתה של החברה בע"מ עם 3 השלבים הבאים: פנייה לרשם החברות לצורך פתיחת ישות משפטית נפרדת לחברה בע"מ וח.פ פתיחת חשבון בנק עבור הישות המשפטית החדשה פתיחת חברה בע"מ ופתיחת פעילותה העסקית של החברה אל מול רשויות המס: מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי.

 

 

ריכוז סליקת ההוצאות

 

לאחר פתיחתה של החברה בע"מ, עלינו לרכז את כל סליקת ההוצאות. דוגמה נפוצה היא תשלומי הלקוחות – אם יש לנו הסכם עם הלקוחות לתשלום בהעברה, אז הרי שעלינו לעדכן את כל הלקוחות כי חשבון הבנק השתנה. לקוחות לעתים שואלים אותנו כיצד ניתן להסביר את המעבר לחברה בע"מ אל מול הלקוחות. במידה ונשאלתם על המעבר, תמיד אפשר לתעל זאת לשימור לקוחות ולומר כי בזכותם ובזכות האמון שלהם בעסק, החברה עתה עשתה את המעבר לחברה בע"מ.

 

 

הסדרת התשלומים

 

במידה ובית העסק משלם לספקים באמצעות העברה בנקאית או שיקים, הרי שיש לעדכן אותם כי בוצע מעבר לחברה בע"מ. נעצור לרגע ונדגיש – כי במעבר לחברה בע"מ, אנו קודם כל מתחילים מרשימת הספקים והלקוחות. עוברים אחד אחד, ועורכים סדר בנידון. לצד זאת, יש להעביר גם סליקות אשראי במידה וישנן כאלו, אל עבר חשבון הבנק החדש. אל לנו לשכוח כי הסליקה תקפה גם לגבי רשויות המס: מס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ. יש לעדכן זאת בבנק ולפתוח הרשאה לח.פ החדש.

 

 

הנהלת חשבונות כפולה

 

ישנם קריטריונים המחייבים עסקים בניהול חשבונות כפול. אנו ממליצים לכל חברה בע"מ לעבור להנהלת חשבונות כפולה למען ניהול מסודר יותר והרמטי הרבה יותר של כל סך ההוצאות וההכנות. כל תשלום עבור הספקים וכל הכנסה, הכול משוקף באופן מלא אל מול הרשויות הרלוונטיות.

 

 

ניהול מלאי

 

החל מן הרגע שיש לעוסק המורשה מלאי, הרי שבמסגרת המעבר לחברה בע"מ, יש לכמת את המלאי יום לפני המעבר עצמו. יש לערוך ספירת מלאי, ולערוך 'מכירה' מעוסק מורשה לחברה בע"מ. את המכירה יש לעשות במחיר שווי שוק או עלות – הנמוך מביניהם. [הסבר: עלות משמעה כמה המלאי עלה לנו בעת שרכשנו אותו. שווי שוק משמעו ערכם העדכני של הפריטים הנמכרים]

 

 

הזמנות מלקוחות

 

מה עושים במצב ובו הלקוחות שילמו מקדמה בעוסק מורשה, ואילו השירות או הפריט עצמו מסופק במסגרתה של חברה בע"מ? כאן עומדות לפנינו 2 אפשרויות:

  • או להשלים את העסקה ולספק את הסחורה / השירות כעוסק מורשה
  • או לערוך העברת הזמנות פתוחות לחברה, ולהשלים את העסקה במעמד החברה בע"מ.

קצרה היריעה מלהרחיב בנושא זה שכן הוא מצדיק מאמר בפני עצמו. על-כן, נסכם זאת כי חשוב להתייעץ עם רואה חשבון באשר למהלך הנכון ביותר עבורכם.

 

 

הזמנות מספקים

 

גם כאן, ייתכן ונתנו מקדמה מסוימת לספקים, או שערכנו הזמנה ואנו ממתינים לקבלת סחורה בדיוק בתקופת המעבר שבין עוסק מורשה לחברה בע"מ. השיקול הוא אותו השיקול, ועלינו לבחון אם ניתן להשלים את העסקה במסגרתו של תיק העוסק המורשה, או שמא להעביר את ההזמנה ואת המקדמות ששולמו לספקים, אל החברה בע"מ. גם כאן, ייעוץ וליווי צמוד של רואה חשבון הוא חיוני וחשוב.

 

 

רכוש קבוע

 

רכוש קבוע משמעו נכסים. במידה וישנם נכסים, הרי שיש לעשות הערכה של הרכוש הקבוע, להפחית את הוצאות הפחת מן הרכוש הקבוע ואת העלות המופחתת שלו. עלינו למכור את הרכוש הקבוע בדומה לתהליך שתואר בסעיף שהתייחס למכירת מלאי מעוסק מורשה לחברה בע"מ.

 

 

מקדמות

 

חשוב לדעת: לעומת עוסק מורשה, בחברה בע"מ משלמים את המקדמות באופן שוטף מדי חודש בחודשו. כדאי עוד לדעת, כי במידה ואתם עוסקים מורשים, הרי שבאפשרותכם לבקש מרואה החשבון לעבור לתשלום חודשי של מקדמות המס.

 

 

התייעצו עם משרדנו

 

אנו בפירמת רואי חשבון EA&Co. CPA מלווים עסקים בהיקפים פיננסיים שונים מעוסק פטור, דרך עוסק מורשה ועד לחברות בע"מ ועמותות. אנו שמחים ומתרגשים בכל עת ועת בה אנו מלווים את לקוחותינו במעבר שבין עוסק מורשה לחברה בע"מ, ורואים בכך כנקודת ציון המדגישה את צמיחתנו המשותפת. למידע נוסף אודותינו לחצו כאן, וכן בכל שאלה והתייעצות בנושא זה, נשמח לעמוד לרשותכם. באפשרותכם ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר.

שתפו ב
1