русский 050-881-7217

מהי קבלה?

קבלה היא מסמך מחייב בית העסק להנפיק ללקוח מיד אחרי תשלום בכל צורה שהיא. באמצעות מסמך הנ"ל ללקוח קיים תיעוד שבוצע תשלום לבית עסק, וזה על פי חוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 (להלן: חוק מע"מ) ועל פי הוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות), תשל"ג-1973 (להלן: הוראות מס הכנסה), בניגוד לחשבונית שמתעדת סיום עסקה בלבד (מתן שירות או/ו מכירת סחורות).

קבלה היא מסמך מחייב בית העסק להנפיק ללקוח מיד אחרי תשלום בכל צורה שהיא. באמצעות מסמך הנ"ל ללקוח קיים תיעוד שבוצע תשלום לבית עסק, וזה על פי חוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 (להלן: חוק מע"מ) ועל פי הוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות), תשל"ג-1973 (להלן: הוראות מס הכנסה), בניגוד לחשבונית שמתעדת סיום עסקה בלבד (מתן שירות או/ו מכירת סחורות).

קבלה זה מסמך המתעד קבלת תשלום בבית העסק, ללקוח שמחזיק בקבלה הנ"ל קיימת זכות לקבל תמורה בגין התשלום. הגדרה של קבלה בשפה מקצועית היא שובר קבלה, מתוך סעיף 5 להוראות ניהול ספרים של מס הכנסה. חובה להפיק קבלה בגין כל סוג וצורת התשלום, למשל:

 

 • מזומן בכפוף לחוק לצמצום השימוש במזומן, תשע"ח-2018 (להלן: חוק)
 • שקים
 • העברה בנקאית
 • תשלום דרך ארנק דיגיטלי
 • חיוב אשראי
 • תמורה אחרת שווי כסף (כל דבר אחר)

 

מתי מפיקים קבלה?

 

כל עוסק ובעל עסק, אם זה עוסק פטור או עוסק מורשה (חברה בע"מ נכלל כעוסק מורשה לפי הגדרת מע"מ), חייבים להפיק קבלה מיד עם קבלת תשלום בכל צורה שהיא.

 

בהתאם לסעיף 77א (א) לחוק מע"מ (מס ערך מוסף), עוסק היה חייב לרשום שובר קבלה ולא רשם יראו את פנקסיו כבלתי קבילים באותה שנת מס. לפי אותו חוק סעיף 77א (ג), אם עוסק פעמיים ויותר בשנה או במהלך 12 חודשים רצופים לא רשם שובר קבלה בגין תקבול, בסמכות המס הכנסה לחשב פנקסי חשבונות אינם קבילים גם בשתי שנות המס שקדמו לשנה שבה לא רשם. 

 

בהתאם לפסקי דין רבים שיצאו מבתי משפט, נקבה: נדרש להפיק קבלה מיד לאחר תשלום למסור עותק אחד למשלם גם אם קרה מקרה אסון, תאונה וסיבה אחרת.


מה חייבים לכלול בקבלה?


סעיף 5 (א) להוראות מס הכנסה קובע תיעוד פנים של שובר קבלה יערך ויכלול:

 • מספר קבלה עוקב (מספר סידורי)
 • שם המסמך “קבלה”
 • פרטי מפיק קבלה, שם נישום ומספר ת"ז, ח"פ מספר עוסק
 • תאריך
 • פרטי משלם, שם ופרטי קשר
 • סכום התקבול
 • פרטי מהות התקבול
 • חתימת המקבל או חתימה דיגיטלית במסמך ממוחשב
 • אופן צורת התשלום  


התנהלות שוטפת עם קבלות?


בעלי עסקים עובדים בשיטות של פעם עם פנקי ידניים, מזמינים הנפקת פנסים בבית דפוס שונים עם מספרים בסדר רץ ולפחות שני עותקים או שלוש. לבן מקור ללקוח, אדום ללשכת הנהלת חשבונות, צהוב למעקב פנימי או כגיבוי נוסף נשאר בפנקס.


לעומת זאת היום קיימות מערכות להפקת חשבוניות אינטרנטיות ומיקומיות, וגם אפליקציות שניתן להוריד בסמארטפון ולנהל תיעוד פנים של עסק בכל מקום שיש אינטרנט וללא הפסקה, ללא הגבלה של מסמכים וסוגי מסמכים. יתרון נוסף, שניתן לנהל פרטי לקוחות ולשמש אותם בקלות וזמינות מיידית.


מה התועלת שבקבלות?


מתן הקבלות על תשלום מועיל הן ללקוח והן לעסק, שכן הן מהוות תיעוד הן של הסכום התקבולים שהתקבלו בבית העסק במבחן התוצאות, והן עבור המשלם מקבל הקבלה להוכחת תשלום וזכאות לתמורה מסויימת בשירות או מוצר.


ניהולו של כל עסק ולו בהיקף הקטן ביותר, מתבסס בראש ובראשונה על התיעוד הפיננסי, ולכן, נשים לרגע בצד את היותן חובה בחוק, הרי שלקבלות ערך חשוב ביצירת סדר ארגוני-פיננסי.


עבור הלקוח – זו הוכחה כי שילם תמורת השירות שקיבל, תשלום מלא או חלקי. חשוב לעבוד באופן יעיל אל מול כל לקוח ולקוח, ולספק תיעוד מקיף כי למהלכי העבודה.


עבור העסק - זו דרך נוספת לניהול הרישום והתיאום של הכספים, וליידע את הלקוח שהתשלום שלו התקבל. כמו-כן, נציין כי משרדי ראיית חשבון רבים מספקים מערכת פנימית להנפקת חשבוניות וקבלות. עם הנפקתה של הקבלה, הרי שגם משרד ראיית החשבון המלווה את העסק, יכול לערוך בקרה שוטפת על הפעילות החשבונאית אונליין, ללא צורך להגיע למשרד ולחפש חניה.


לסיום, קבלה זה מסמך הכי חשבו שמחייב הפקה מיידית לעומת מסמכים אחרים וגם חשבוניות מס. כמו כל התקבולים, הקבלות במיוחד חייבות להיות מסודרות ייטב. היו סמוכים ובטוחים כי רואה החשבון שלכם 'יישב' עליכם בנושא זה מתחילת הדרך, וזאת כדי שתקבלו תחושת ביטחון בעסקים.


התייעצו איתנו


ברוכים הבאים למשרד EA&CO CPA רואי חשבון.


חברתינו מלווה עצמאיים וחברות בכל היקף, מעוסק פטור ומורשה, דרך חברות בע"מ, כולל עמותות ותאגידים וקבוצת חברות.


אנו דוגלים ביחס אישי הבא לידי ביטוי גם במתן ערך מוסף ללקוחותינו. בדיוק כמו מאמר מידע זה, כך אנו שואפים להקנות לכל לקוח ולקוחה את הידע המעמיק ביותר בנושאים החשבונאיים השונים, מיסוי וניהול ארגוני. לראות עינינו, כל ידע ולו הקטן ביותר, הרי שהוא מקנה לבעל עסק ביטחון מלא ויוזם התפתחות כלכלית יציבה - וזאת מטרה של כל אחד בפירמת EA&CO.


נציין כי מאמר זה הינו חלק מפרויקט מושגי יסוד בחשבונאות הקיים באתרנו, אך לא מהווה תחליף לייעוץ מקצועי ולא ניתן לראות במאמר כחוות דעת. אנו מזמינים אתכם לעיין בו וללמוד על מגוון מושגים נוספים.
בכל שאלה והתייעצות, ניתן ליצור עמנו קשר טלפוני או להשאיר לנו פניה באתר.
 

שתפו ב
1