русский 050-881-7217

האם כדאי להיעזר ברואה החשבון לצורך גיוס הון?

גיוס הון הוא אמצעי חלופי להשגת אשראי שלא מן הבנק, והוא נפוץ בקרב סטראטאפים ועסקים בתחילת דרכם אך לא רק. גם חברות מבוססות המבקשות לערוך מהלכים ופיתוחים עסקיים מורכבים, ייתכן ויבקשו לגייס את ההון ממשקיעים.

גיוס הון הוא אמצעי חלופי להשגת אשראי שלא מן הבנק, והוא נפוץ בקרב סטראטאפים ועסקים בתחילת דרכם אך לא רק. גם חברות מבוססות המבקשות לערוך מהלכים ופיתוחים עסקיים מורכבים, ייתכן ויבקשו לגייס את ההון ממשקיעים.

נשיב על השאלה המהותית שלשמה הגעתם אל מאמר זה: הפן החשבונאי בגיוס ההון. על כל ההשקעות ללא יוצא מן הכלל, אין מס על הכנסת הכסף. ועם זאת, רק כאשר הבעלים, קרי המשקיע, מקבל חזרה את השקעתו, ובמידה ויש עליה ריבית, הרי שהכנסה זו תיחשב לאירוע מס. ובאופן כללי יותר, ככל שלמשקיע תהא הכנסה כתוצאה מהשקעתו, כך יתקיים אירוע מס עליו יתבקש לשלם לקופת המדינה.


כיצד רו"ח כן יוכל לסייע בגיוס ההון?


לאחר שהסרנו את החשש מפני אירוע המס, נסביר כי רואה החשבון של חברת ההזנק, העסק בתחילת דרכו או כל חברה המבקשת לגייס הון, יכול לספק למשקיעים את תמונת המצב הפיננסית המדויקת של העסק.


משקיעים לא יחלקו סתם כך את כספם, מבלי שיבדקו ויבחנו היטב את העסק, את ההצעה העסקית ואת הכדאיות הכלכלית של בית העסק.


עסק בתחילת דרכו, שאיננו יכול נכון לשעה זו, להציג ביצועים מרשימים אלא 'רק' חזון ותוכנית עסקית ברורה, מוכרח להפגין בקיאות מרבית בהתנהלותו הפיננסית.


היערכות מקדימה


במשרד רואי חשבון EA&CO CPA אנו מתמחים בפתיחת וליווי עסקים חדשים ועורכים יחד עם בעלי ובעלות העסקים את כל ההכנות הנדרשות עבור הצגת הדו"חות הכספיים ו/או דו"חות המציגים את התנהלותה הפיננסית של החברה באופן שקוף ומפורט.


לראות עינינו, רואה החשבון של העסק הוא היועץ היעיל ביותר הן מבחינה פיננסית והן מבחינת היכרותו עם הדינמיקה והפעילות השוטפת של העסק.


כמשרד רואי חשבון הדוגל ביחס אישי, מטרתנו בכל עסק וחברה, היא להכיר את המטרייה, את העובדים, את הנפשות הפועלות בחברה, ולצד זאת, להפגין ידע חשבונאי שיציג את פעילותה של החברה באופן שקוף ונהיר.


עסק טוב בשורה התחתונה = רווח. ומשקיע פוטנציאלי רוצה לדעת בבטחה כי הוא אכן משקיע בנכס בעל כדאיות גבוהה.


לפני גיוס הון, המלצתנו לכל חברה היא בראש ובראשונה להתייעץ עם רואה החשבון, וכן במידה ומדובר בחברה פעילה עם פעילות כלכלית קיימת, הרי שיש לבקש שיכין דו"ח מבוקר לסקירה.


דו"ח מבוקר כולל חוו"ד מטעם רואה חשבון על דו"חותיה הכספיים של החברה, הוא משקף את מאזן הנכסים וההתחייבויות שלה, מציג נתוני רווח והפסד, פירוטים על פעילות החברה ודו"ח מפורט על תזרים מזומניה.


הדו"ח מוגש אחת לשנה על-ידי רואה החשבון, וזאת עבור ארגונים, חברות ומלכ"רים. 


במקרה המדובר, דו"ח מבוקר מטעם רואה חשבון יאפשר למשקיעים (וכן עבור גופי מימון אחרים) לבחון את פעילות החברה ולשקול לחיוב או לשלילה את הבקשה.


3 אפיקי השקעה מרכזיים


ישנן מספר דרכים באמצעותן משקיעים יכולים להשקיע את כספם בעסקים שונים, ולהלן ריכזנו את 3 הסוגים העיקריים.

  • הלוואת בעלים - בשונה מהשקעה, זוהי הלוואה, המשקיע מלווה כסף לפיתוח החברה, ובעתיד, בעת שהחברה תהפוך לרווחיות ותציג רווחים נצברים, יוכל המשקיע למשוך את הכסף מן החברה עד גובה ההלוואה, וללא תשלום מס.
  • להיכנס כבעל מניות בלי השקעה – כלומר, המשקיע רוכש חלק מן החברה ומן הבעלים שהחזיק עד כה ב-100 אחוז מן החברה. במקרה הזה, המשקיע מזרים כספים לחברה או כדרך הלוואה או כדרך השקעה. בעת שישנם רווחים מן החברה, יכול המשקיע למשוך את הרווחים, ועליו לשלם על דיבידנד מס בגובה 30%, זאת נכון להיום.
  • הזרמת כספים ללא הלוואה – כלומר, ההשקעה איננה נחשבת להלוואה, והמשקיע פשוט מזרים כספים לחברה כנגד פרמיה.  ברגע שימשוך את רווחיו בעתיד, יהיה המשקיע חייב במס דיבידנד. היתרון באפיק השקעתי זה הוא בידי החברה המושקעת. החברה קיבלה השקעה, אך נותרה במאת האחוזים בידי בעליה.
     

מקורות ההשקעה


היבט נוסף בו רואה החשבון יוכל לסייע לחברה לגייס הון, הוא בבדיקת ואיתור מקורות השקעה פוטנציאליים.
 

  • הסביבה הקרובה – המקור הראשון עליו נמליץ למשל הוא הסביבה הקרובה לחברה לרבות לקוחות, ספקים, עובדים, גופים המשתפים פעולה עם החברה. אלו הם משקיעים שמכירים את המטרייה ושמבינים את השירותים / המוצרים של החברה.
  • משקיעים חיצוניים – למעשה משקיעים שלא הכירו קודם לכן את החברה ואת פעילותה, שלא מכירים את המוצרים או השירותים. כאן יהא על החברה הצורך לשכנע ולהציג למשקיע טיעונים שישכנעו אותו בכדאיות ההשקעה, באמון בחברה ובשירותיה / מוצריה.
  • הבורסה לניירות ערך – זוהי אפשרות שאלל נו לפסול. העלויות בבורסה לניירות ערך גבוהות אמנם, ויש להכין תשקיף (דו"ח הנדרש מחברות המבקשות להציע את עצמן לבורסה לניירות ערך), אך זהו מקור מומלץ לאיתור משקיעים פרטיים.


התייעצו עם משרדנו


בכל שאלה והתייעצות בנושא גיוס הון, אנו במשרד רואי חשבון EA&CO CPA נשמח לעמוד לשירותכם.
 

משרדנו מלווה חברות ובתי עסק בכל היקף פעילות, תוך הקפדה על יחס אישי, זמינות גבוהה ומקצועיות ללא פשרות.
 

שתפו ב
1