русский 050-881-7217

מתי מומלץ לעבור לניהול הנהלת חשבונות כפולה?

במסגרתו של נוהל ניהול הספרים, ישנם עסקים מסוימים וקריטריונים הקבועים בחוק ואשר מחייבים בניהולה של הנהלת חשבונות כפולה. על כך הרחבנו במאמר הקודם שפרסמנו בנושא ועתה אנו מעוניינים להפנות את אור הזרקורים אל היתרונות והחסרונות של הנה״ח כפולה.

במסגרתו של נוהל ניהול הספרים, ישנם עסקים מסוימים וקריטריונים הקבועים בחוק ואשר מחייבים בניהולה של הנהלת חשבונות כפולה. על כך הרחבנו במאמר הקודם שפרסמנו בנושא ועתה אנו מעוניינים להפנות את אור הזרקורים אל היתרונות והחסרונות של הנה״ח כפולה.

היתרונות של הנה"ח כפולה

 

פיקוח הרמטי על הפעילות הפיננסית

 

זה נכון לכל עסק, בין אם הוא נדרש להנה"ח כפולה ובין אם לא – באמצעות פרקטיקה זו, יכולים בעלי ובעלות העסק לקבל את תמונת המצב האמיתית והמדויקת ביותר. הנה"ח כפולה פשוטה כמשמעה, וכל פעולה שנעשית זוכה לעין בוחנת מקצועית נוספת. באופן הזה, אף חשבונית או הוצאה לא תיפול בין הכיסאות ותישכח. לדוגמה: אם רכשתם קורס מסוים או קניתם ציוד משרדי, והנהלת החשבונות החד-צידית תפספס את ההוצאה הזו מסיבה כזו או אחרת, הרי שרואה החשבון לא יידע על כך. במקרים כאלו, ההוצאה לא תיכנס לחישוב מס הכנסה וביטוח לאומי, ובעל / בעלת העסק ישלמו מיסים על רווח שאיננו נכון.

זאת לעומת הנהלת חשבונות כפולה ובה נערכת בדיקה מעמיקה המוודאת כי כל הוצאה וכל חשבונית נמצאת במקומה. בהנה"ח כפולה בודקים את התשלום דרך מגוון מקורות שונים כגון: הבנקים, כרטיסי האשראי / ארנק דיגיטלי וכיוצא בזאת. ברגע שבו רואים כי ישנו תשלום שאותר אך אין חשבונית, ניתנת התרעה לבעל/ת העסק. מדובר אמנם בשירות שעלותו גבוהה יותר מאשר הנהלת חשבונות חד-צידית, אך באפשרותו לחסוך הון רב עבור בית העסק.

 

 

אמון בבית העסק

 

בנוסף לפיקוח ההדוק יותר סביב הפעילות הפיננסית, באפשרותה של הנהלת החשבונות הכפולה לבסס את האמון בבית העסק מטעמם של משקיעים שונים, שותפים וגופים שונים. בעל עסק ובו נערכות בדיקות כפולות ורישומים כפולים בהנהלת החשבונות, יכול למכור את עסקיו בקלות רבה יותר, לגייס הון אל מול גופים כגון הבנקים ומשקיעים חיצוניים, ולמעשה לערוך כל פעולה ויוזמה באופן פשוט וקל הרבה יותר. אמון בעסק הוא קרש קפיצה חשוב ולעתים אף חיוני בקרבן של חברות רבות.

 

 

החסרונות של הנה"ח כפולה

 

ישנו חיסרון אחד ויחיד בהנהלת חשבונות כפולה, והוא העלות הגבוהה יותר אל מול הנהלת החשבונות החד-צידית. לקוחות לעתים פונים אלינו ומבקשים לדעת אם כדאי או לא כדאי לקבל את השירות. התלבטותם מובנת לנו וברורה לחלוטין. אנו תמיד עונים כך: מספיק שבית עסק ישכח ולו מספר חשבוניות, כדי שהדבר יצדיק ניהול חשבונות כפול. איתור ההוצאות ושיקופן אל מול רשויות המס, יחזיר את עצמו. אנו בעיקר ממליצים על הנהלת חשבונות כפולה לעסקים ובהם בעל או בעלת העסק אינם יכולים לפקח על כל פעולה פיננסית המתבצעת בארגונם.

 

לדוגמה מתוך משרדנו: לקוח מטעמנו שמקבל שירות הנה"ח כפולה, פועל אל מול ספק עיקרי ממנו הוא רוכש את הסחורה. עובדיו של הלקוח ככל הנראה איבדו חשבוניות או שלא קיבלו אותן מלכתחילה, והרווח שיצא לאותו הלקוח היה גבוה באופן תמוה. בזכות הבדיקה הכפולה, אנו איתרנו את הנתונים השגויים, בחנו את הדברים לעומקם, פנינו לספקים וביקשנו את הכרטסת. שירות שכזה אפשר לנו להבין כי שמספר ההזמנות מן הספק לא תאם את מספר החשבוניות שהוגשו אל משרדנו.

 

 

אז מתי מומלץ לבחור בהנהלת חשבונות כפולה? הטיפים שלנו

 

מורכבות העסק

 

אם אתם עסק של אדם אחד, ואתם עובדים מול מספר ספקים בודדים – אנו מאמינים כי אתם מצליחים לספק אל משרדנו את כל החשבוניות המשקפות את פעילותכם הפיננסית. אך אם אתם עסק, ולו עסק של אדם אחד, ובו אינכם מצליחים להעביר את כל החשבוניות – הרי שזהו שירות מומלץ וחשוב. באפשרותו לחסוך לכם כסף רב, ולהבטיח ניהול פיננסי נכון ומדויק. ככל שהעסק מורכב יותר – כך מומלץ להסתמך על הנהלת חשבונות כפולה.

 

 

מעורבות בעל/ת העסק בתשלומים

 

במידה ואתם עורכים את התשלומים אל מול הספקים באופן ישיר. כלומר אתם הם אלו שמשלמים אל הספקים. משמעות הדבר היא שאתם גם מודעים אל ההוצאה, ויודעים לבקש את החשבונית. אך מה עושים במקרה ובו אלו הם העובדים שלכם שמשלמים לספקים? המלצתנו היא שאם בעל או בעלת העסק אינם עוסקים במספרים, ואינם עורכים עסקים עם ספקיהם ולקוחותיהם באופן ישיר; הרי שהנהלת חשבונות כפולה תעניק ערך מוסף חשוב, תעשה סדר בדברים ותאפשר לרשויות המס לקבל תמונת מצב אמיתית באשר לרווח הסופי.

 

 

התייעצו איתנו

 

בכל שאלה והתייעצות, אנו בפירמת רואי חשבון EA&Co נשמח לעמוד לרשותכם. באפשרותכם ליצור איתנו קשר טלפוני או להשאיר פניה באתר ונציג ישוב אליכם במהרה.

שתפו ב
1