הגשת הצהרת הון למס הכנסה

הצהרת הון היא למעשה הצהרתו של אדם על הונו האישי והעסקי, לרבות התחייבויות ונכסים בארץ ובחו"ל של בן או בת הזוג וכן של ילדיו עד גיל 18.

הצהרת הון רואי חשבון אדגר אגייב

400+

לקוחות מאושרים

10+

שנות ניסיון במקצוע

150+

עצות יעילות לעסקים

99%

לקוחות ממליצים

שירותים שלנו

עוסק פטור

עוסק פטור

אחת השאלות הנפוצות ששואלים אותנו היא מדוע אני צריך רואה חשבון לעוסק פטור? יהיו מי שאולי יגידו לך שאם אתה עוסק פטור אז אתה לא צריך רואה חשבון לעוסק פטור לצידך, כיוון שכל מה שעליך לעשות בהנהלת החשבונות זה לנהל רישום של הכנסות והוצאות.

לפרטים
עוסק מורשה

עוסק מורשה

על-פי החוק בישראל, על כל עסק, בכל סדר גודל שהוא, מוטלת חובה של הנהלת חשבונות. ההבדלים בין הנהלת חשבונות של סוגי העסקים השונים נובעים מהגדרתם בחוק.

לפרטים
חברה

חברה בע"מ

אחד מסוגי העסקים השכיחים בישראל היא חברה בע"מ. על-פי הגדרתה בחוק, חברה בע"מ הינה תאגיד עסקי הרשום ברשם החברות (משרד המשפטים).

לפרטים
פתיחת עסק

פתיחת עסק

החלום של רבים הוא לפתוח עסק ולהיות עצמאיים, אדונים לעצמם בלי "בוס על הראש" ואחראים על פרנסתם ורמת חייהם.

לפרטים
דוח שנתי

דוח שנתי

דוח שנתי הוא חובה על פי חוק. לכן, במידה ולא יוגש דוח שנתי במועד המקורי או במועד הארכה, הנישום צפוי לקנסות ואף להגשת אישום פלילי.

לפרטים
ראיית חשבון

ראיית חשבון

התנהלות פיננסית נכונה היא אחד המפתחות החשובים בהצלחתו של כל עסק. כדי להבטיח זאת כדאי להפקיד אותה בידי מומחים במתן שירותי ראיית חשבון.

לפרטים
ייעוץ לאזרח

ייעוץ לאזרח

רבים מתושבי ישראל לא מודעים לזכויות להטבות המגיעות להם או לחובות שלהם מול רשויות המס ומוסדות אחרים.

לפרטים
שירותינו

שירותינו

שירותי הנהלת חשבונות של כל עסק - עוסק פטור, עוסק מורשה או חברה בע"מ, שניתנים במקצועיות ועל-פי חוקי המיסוי בישראל, הם שיעשו את ההבדל בין עסק מדשדש לעסק מצליח ומתפתח.

לפרטים

היתרונות שלנו

ותק מעל 10 שנים

רואי חשבון של המשרד מנוסים היטב בדיני מס בישראל ומכירים פרקטית את ההתנהלות השוטפת עם רשות המיסים ב-99% מהמקרים

ניתוח פיננסי מדויק וברור ללקוח

חיסכון של עשרות ומאות אלפי שקלים ניתן לעשות בניתוח פיננסי נכון של תוצאות הפעילות העסקית מדי שנה

הנהלת חשבונות וביקורת דוחות

בניית תשתית של הנהלת חשבונות על בסיס ניסיון עשיר של רואי החשבון שלנו בביקורת ודוחות כספיים

ייעוץ ללא הגבלה

אנחנו תמיד עם האצבע על הדופק. במקרים דחופים ובלתי צפויים, יש לכם למי לפנות על כל נושא ובכל רגע נתון

גישה כללית

לא בטוחים למי לפנות? אנחנו נבחן את הצרכים שלכם ונמליץ על השירות המתאים

מענה תוך 15 דקות

נכין מסמכים תוך זמן קצר, טפסים, פרוטוקולים, דוחות ודיווחים

הלקוחות שלנו לא טועים

Anat Bar Noy

Anat Bar Noy

facebook-box-line דרך פייסבוק

טיפול אישי ומסור שזה פרמטר חשוב מאד בעיני, יכולת התקשורת של האדם עם הלקוחות שלו וכמובן עבודה מקצועית ואחראית !

Tal Shulmanovich

Tal Shulmanovich

facebook-box-line דרך פייסבוק

רואה חשבון מספר אחד בארץ. מאוד מקצועי ויסודי. תמיד קשוב וזמיןללקוח. אפשר לסמוך עליו בעניינים עצומות.

Ilana Urman

Ilana Urman

facebook-box-line דרך פייסבוק

פעם כשה יש אצלי שאלה תמיד מקבלת מענה ברמת הדיוק ותמיד זמין.יחס הוגן , מקצועי ואמין

Maya Yurov

Maya Yurov

facebook-box-line דרך פייסבוק

ממליצה בחום על אדגר כרואה חשבון ברמה מאוד גבוהה.מקצועי,שרותי,אמין,מנומס ובן אדם מדהים.אני סומכת עליו בעיניים עצומות.בטוחה שהכול יוגש וישולם בזמן.נוהלי עבודה במשרד מוגדרים נכון וחכם(אני באה מהתחום אז יש לי נסיון בנושא).צוות אדיב,מקצועי,מענה מהיר ומדויק.ממש כייף לעבוד עם אנשים חזקים בתחום...

Brigita Merzon

Brigita Merzon

facebook-box-line דרך פייסבוק

מקצוען, נעים לשיחה, מנומס, מדוייק, עובדי משרד מאוד מקצועים ומנומסים. אני לקוחה כבר 4 שנים ותמיד תמיד קיבלתי טיפול מבור חם ומקצועי מומלץ באמת מכל הלב

Ariel Shay

Ariel Shay

facebook-box-line דרך פייסבוק

אני ממליץ על אדגר הרואה חשבון שלי בגלל שהוא מקצוען בגלל שהוא דואג לכסף שלי בגלל שהוא אכפתי בגלל שהוא זמין בגלל שהוא מספק את הסחורה בגלל שהוא יעיל בגלל שהוא בנאדם

מידע נוסף

01

הצהרת הון

נתחיל דווקא מהסוף. הצהרת הון היא מהמסמכים החשובים ביותר שתדרשו להגיש מיום הקמת העסק לרשויות המס. הקפדה על מילוי הצהרת הון ראשונה, כפי שיפורט בהמשך, שקיפות מלאה וגילוי האמת, הם שיבטיחו שהיחס שתזכו לו מרשויות המס יהיה טוב יותר.

02

מה היא הצהרת הון

הצהרת הון היא למעשה הצהרתו של אדם על הונו האישי והעסקי, לרבות התחייבויות ונכסים בארץ ובחו"ל של בן או בת הזוג וכן של ילדיו עד גיל 18. הצהרת הון ראשונה של הנישום (בעל התיק במס הכנסה), כלומר כל אדם שהוא בעל עסק, מהווה ציון דרך ונקודה בזמן, שבהמשך תהווה נקודת ייחוס לבדיקה אם ההון האישי גדל, בדיקת מקורות ההכנסה שהביאו לכך והצלבת נתונים, כדי לוודא שקיימת הלימה בין הדיווח על ההכנסות לרשויות לגידול בהון.

03

על מי חלה חובת הגשת הצהרת הון

על-פי חוק, כל בעל עסק בישראל, ללא קשר באיזה סוג עסק מדובר, מחויב בהגשת הצהרת הון. על-פי רוב, הפעם הראשונה בה תגיעה אליכם דרישה למלא את הצהרת ההון תהיה בשנה הראשונה לפעילות העסק, אך ייתכן שגם לאחר מספר שנים ספורות. את הצהרת ההון יש להגיש לא יאוחר מ- 120 יום מאז שהגיעה הדרישה לכך. הצהרת הון שנייה, כמו גם אלה שיגיעו לאחר מכן, תדרשו למלא אחת לשש - שבע שנים. לעיתים, מסיבות שונות, ייתכן שהדרישה להגיש הצהרת הון תגיע לעתים תכופות יותר או נדירות יותר.

במקרים מסוימים, כמו: שינוי סטטוס משפחתי, גירושין, לידה או עזיבה של ילדים בוגרים את הבית, רשויות המס צפויות לבקש מכם למלא הצהרת הון נוספת, גם אם לא די זמן מאז שהגשתם את הצהרת ההון האחרונה, זאת על מנת לוודא מה הייתה ההשפעה של השינוי על ההון, הנכסים והתחייבויות של בעל העסק.

שימו לב: לא רק מי שפתח תיק עצמאי במס הכנסה חייב בהגשת הצהרת הון. גם שכירים שהם בעלי שליטה בחברות, בעלי מניות מהותיים וגם שכירים שהכנסותיהם השנתיות גבוהות מסכום מסוים (יש לבדוק את התקרה מדי שנה), ידרשו למלא ולהגיש הצהרת הון אחת לפרק זמן.

04

הגיעה הבקשה למלא הצהרת הון. מה עושים עכשיו

טופס הצהרת הון יישלח אליך בדואר כשהוא מלווה בהוראות מפורטות. יש בעלי עסקים שידעו להתמצא בו בקלות יחסית, ויש מי שכדאי שיקבלו ליווי מקצועי. הרי אמרנו כבר שמדובר באחד המסמכים החשובים שתדרשו להגיש לרשויות המס. ההמלצה שלנו היא, בוודאי כמדובר בהצהרת הון ראשונה או במידה ולבעל העסק נכסים והתחייבויות רבים בארץ ובחו"ל, להיעזר בשירותי משרד רואה חשבון שינחה אתכם ויסביר על ההשלכות של כל דיווח.

בשלב הראשון, יהיה עליכם לאסוף את כל המסמכים והאישורים הרלוונטיים להצהרת הון, כפי שמפורטים בטופס. אלא שלא כל מה שמפורט בהכרח יהיה רלוונטי לעסק שלכם. כך למשל, אם את בעלת גן ילדים וגם יש לך פרדס בבעלותך, יש לציין זאת. לעומת זאת יש עסקים שלא מחזיקים מלאים, אז סעיף זה יישאר ריק. לכן עברו בקפידה על כל סעיף וסעיף ובדקו מה עליכם לצרף להצהרת הון שלכם.

הצהרת הון שתגישו היא למעשה דין וחשבון על הרכוש, הנכסים והתחייבויות של העסק ושל בית האב של בעל העסק, נכון ליום ההגשה והיא כוללת, בין היתר: בניינים, שיפורים במבנה, מטעים ושטחי חקלאות, בעלי חיים, מכונות, כלי תחבורה, יתרות בחשבונות הבנק (כולל אלה שרשומים על שמכם ולא בבעלותכם), חסכונות, ניירות ערך, אגרות חוב, מט"ח, ציוד ורכוש, תכולת בית, מזומנים, כספות, השקעות בתאגידים, קרנות השתלמות, קופות גמל, חיסכון לפנסיה, כספי ירושה, זכיות כספיות, כמו גם חייבים ולקוחות, הלוואות שנתתם, שטרות והמחאות שמועד פירעונן מאוחר מתאריך הגשת הצהרת הון ועוד.

05

דגשים עיקריים בהכנת הצהרת הון

  • עברו על כל הסעיפים בנחת ומלאו אחר הנדרש בדייקנות ובכובד ראש. זכרו שיש חשיבות עצומה לכך שכל מה שתדווחו עליו יהיה אמיתי ונכון כדי להימנע מעבירה פלילית והסתבכות עם רשויות המס בהווה ובעתיד.
  • בהצהרת הון הראשונה שתגישו פרטו את כל מה שיש ברשותכם, לא רק משום שזו ההוראה בחוק, אלא גם מכיוון שככל שהיא תהיה גבוהה יותר כך בעתיד ההפרש בינה להצהרות הבאות יהיה נמוך יותר. הדבר נכון גם לגבי כל הצהרת הון נוספת, כמובן.
  • את הדיווח בהצהרת הון על נכסים ורכוש קיים יש לעשות לפי העלות ההיסטורית שלהם ולא על-פי השווי הנוכחי הנכון ליום הגשת הדוח.
  • זכרו לדווח בהצהרת הון גם על הכנסים וההשקעות שלכם בחו"ל, אחרת בעתיד תתקשו להוכיח שהם היו קיימים.
  • אל "תעגלו פינות". התחכמויות או התאמת נתונים להערכות ואומדנים סובייקטיביים, סופם להתגלות על-ידי רשות המס, בוודאי בעידן בו גוף זה מקושר לכל מקורות המידע מהם הוא יוכל לשאוב מידע לצורך הצלבה ובדיקה.
  • מילוי טופס הצהרת הון עשוי להיות מלאכה מורכבת, בוודאי כשהיא נעשית בפעם הראשונה וללא כל ידע בתחום החשבונאות או המיסוי. ההמלצה היא להיעזר במשרד רואה חשבון שיעבור איתכם על כל הסעיפים של הצהרת ההון ויוודא שאכן כולם דווחו כראוי.
  • שמרו אצלכם עותק של הצהרת הון שהגשתם. מלבד העובדה שניהול עסק תקין דורש סדר וארגון במסמכים, זה יקל עליכם לעקוב אחר כל שינוי ולשמור בהתאם מסמכים, אישורים וקבלות לקראת הצהרת הון שנייה ולאלה שלאחר מכן.
06

מה ההשלכות על אי גילוי אמת בהצהרת הון

הגשת הצהרת הון היא בגדר חובה חוקית. ככזו, כל מי שלא שנדרש ולא הגיש הצהרת הון עובר על החוק על-פי סעיף 215 לפקודת מס הכנסה. אדם שימצא כי הדיווח שלו היה כוזב או שהושמטו ממנו מידע ונתונים, או מי שלא הגיש הצהרת הון במועד, יחשב כעובר עבירה פלילית על-פי סעיפים 216 ו- 220 לפקודה והוא צפוי לקנסות וסנקציות.

אי הגשת הצהרת הון תוך 120 יום מקבלת ההודעה, יגרור קנס אזרחי עבור כל חודש פיגור, אלא אם כן קיבל אישור בכתב על הארכת זמן ודחייה. היה ולא עמד האדם בהתחייבות להגשת הצהרת הון, יושת עליו קנס גדול יותר עבור כל חודש פיגור. בנוסף, צפוי האדם שלא קיים את הדרישה להגשת הצהרת הון לקנס מינהלי.

שימו לב! איחור בהגשת הצהרת הון ו/או אי הגשה של הצהרת הון עלולים גם לגרום לכך שרשויות המס יעצרו את פעילות העסק ולביטול אישורים או תהליכים הקשורים לעסק.

07

כמה עולה למלא ולהגיש הצהרת הון

אם תמלא ותגיש הצהרת הון לבד, זה לא יעלה לך דבר. אך ההמלצה שלנו היא להיוועץ עם רואה חשבון או יועץ מס ולשכור את שירותיהם כדי לוודא שאכן תעשה עבודה טובה.

המחיר של הצהרת הון על-ידי בעל מקצוע נע בין מאות שקלים להצהרת הון פשוטה ועד לאלפי שקלים להצהרת הון מורכבת והוא תלוי במספר פרמטרים. יחד עם זאת, יש לציין שהצהרת הון ראשונה בדרך כלל תהיה זולה יותר, אך גם כאן ניתן לומר שתיתכן הצהרת הון מורכבת שעלות ההכנה שלה תהיה גבוהה יותר.

08

איך להגיש הצהרת הון

רק לאחר שמילאתם את טופס הצהרת הון, חתמתם עליה ויש בידיכם את כל המסמכים, האישורים והקבלות התומכים בהצהרה, יש לגשת לסניף מס הכנסה באזור מגוריכם ולמסור הכל לפקיד השומה.

ניתן גם להגיש הצהרת הון מקוון באמצעות אתר האינטרנט של רשות המיסים בישראל, כשהיא חתומה על ידיכם ומצורפים אליה, כאמור, כל המסמכים, האישורים והקבלות.

09

לסיכום

הצהרת הון היא כלי בידי רשות המיסים לוודא שאכן דיווחתם על כל הכנסותיכם כדין לצורך מעקב, אך היא גם כלי ניהולי מצוין עבורכם, שבעזרתו אתם יכולים לדעת את מצבכם הפיננסי לאשורו ולפעול בהתאם כדי להגדיל את העסק שלכם ולעקוב אחר ההתחייבויות שיש לכם כלפי אחרים ולטובת גביית הלוואות או חובות שיש לאחרים כלפיכם.

במשרד רו"ח אדגר אגייב תוכלו למצוא מענה מקצועי להצהרת הון עבור עוסק פטור, הצהרת הון לעוסק מורשה והצהרת הון לחברה בע"מ ונשמח לעמוד לרשותכם.